Studentský výměnný program

Město Vrchlabí udržuje již řadu let oficiální meziměstské partnerství s francouzským městem Trouville sur Mer. Toto partnerství již v mnoha směrech přerostlo v přátelství mezi obyvateli obou měst a velkou měrou se na rozkvětu přátelských vztahů podílejí i výměnné pobyty mezi studenty Gymnázia ve Vrchlabí a žáky z Collège Charles Mozin v Trouville sur Mer.

Vrchlabští studenti mají každé dva roky jedinečnou příležitost objevovat krásy země galského kohouta. Region Normandie skýtá nepřeberné množství atraktivních míst a francouzská strana se vždy maximálně snaží, aby byl pobyt pro české studenty zajímavý a přitažlivý. Mezi stálice programu, bez nichž se neobejde žádný výměnný pobyt, patří oficiální přijetí českých studentů na trouvillské radnici. Chybět nesmí ani návštěva Mont-Saint-Michel. Tento skvost zapsaný na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO nepřestává přitahovat nejen české turisty. Další dlouholetá stálice výměnných pobytů – návštěva Paříže byla v roce 2016 z bezpečnostních důvodů nahrazena neméně zajímavou prohlídkou Štrasburku.

Během celého výměnného pobytu jsou studenti ubytováni v hostitelských rodinách, které se o své svěřence vzorně starají a nechávají je nahlédnout do každodenního života běžných Francouzů. Studenti v rodinách stráví i celý víkend, jehož program je čistě v režii hostitelské rodiny.

Nově navázaná přátelství s francouzskými dětmi však nekončí s výměnným pobytem. Studenti zůstávají i nadále v kontaktu zejména prostřednictvím sociálních sítí a znovu se setkají při příjezdu francouzských žáků do České republiky.

Česká strana se rovněž snaží připravit pro své francouzské přátele co nejzajímavější program. I francouzští žáci jsou oficiálně přivítáni panem starostou a samozřejmostí je celodenní výlet do Prahy. Většinu času však děti stráví v Krkonoších. Láká je především možnost naučit se lyžovat, vyzkoušet bruslení, snowtubing a další radovánky na sněhu. Francouzi také pravidelně obdivují šikovnost sklářů v Harrachově či výrobu originálních vánočních ozdob v Poniklé. České hostitelské rodiny potom zařizují program na víkend.

Nepsaným pravidlem výměnných pobytů se staly drobné dárky pro hostitelské rodiny. Díky tomu se do francouzských knihovniček dostanou obrazové publikace o krásách Čech, na poličkách se třpytí české sklo, na francouzských stolech se objeví lázeňské oplatky… I naši francouzští přátelé nás při svém příjezdu chtějí potěšit, kromě nádherných knih o Francii nás často obdarovávají delikátními francouzskými sýry.

Příští výměnný pobyt se uskuteční v roce 2018 a jistě opět přinese mnoho příjemných zážitků pro obě strany.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *